Wyborca.pl – nowy, obywatelski portal

Komunikat prasowy:

 

Dokładnie 4 czerwca, w 25 rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce, Fundacja Polonia Civilis udostępnia nową wersję portalu wyborca.pl. To pierwszy tego rodzaju projekt w internecie, skierowany do społeczności lokalnych, który ma na celu przede wszystkim poprawę jakości rządzenia poprzez aktywizację społeczeństwa obywatelskiego.

Niby podobne portale w internecie już są. Niby wszystko jest już jakby dziwnie znane. Ale jednak, dzięki licznym funkcjonalnościom, głównie społecznościowym, a do tego dzięki sporemu bagażowi doświadczeń jego twórców, portal ma realną szansę, aby powoli zmieniać nasz polityczny krajobraz na lepsze. Frekwencja w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego nie przekroczyła 24 procent, a to pokazuje, jak wiele jest w tej materii do zrobienia.

 

Wyborca.pl to zresztą nie jest nowy projekt. Jego pierwowzór, tyle że w skromniejszej formie, powstał przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku. Po dwóch latach zbierania doświadczeń Fundacja uznała, że należy go kompletnie przebudować, dodając doń szereg nowych rozwiązań, wyróżniających przedsięwzięcie od innych. W efekcie, po niemal dwóch latach prac, nowy portal ma oficjalną premierę, którego data została wybrana nieprzypadkowo.

– 4 czerwca to święto polskiej demokracji. To data szczególna w naszej historii. Uznaliśmy, że idealnym momentem dla uruchomienia tego projektu, będzie właśnie ta wyjątkowa rocznica – mówi Aneta Borkowska z  Fundacji Polonia Civilis.

 

Platforma ma tętnić życiem przez okrągły rok. W tym celu, m.in. internauci zalogowani na portalu będą mogli promować swoją działalność, w tym także działalność zawodową, rozbudowywać kontakty biznesowe i towarzyskie, informować o podejmowanych inicjatywach społecznych, kulturalnych, sportowych, gromadzić wokół nich zwolenników i uczestników. Poprzez platformę będzie można też oferować konkretne usługi lokalne, rozbudowując tym samym swój biznes. Wszystko po to, aby aktywizować i integrować mieszkańców do wspólnych przedsięwzięć.

W przeciwieństwie do innych, podobnych projektów, portal nie służy ocenianiu polityków czy samorządowców. Nie ogranicza się przy tym jedynie do okresu oficjalnej kampanii wyborczej. Nie będzie też tylko elektronicznym słupem z wyborczymi plakatami. Dzięki odpowiednim narzędziom ma wspierać rozwój kariery polityków w kolejnych jej fazach, ma też ułatwiać budowanie relacji z wyborcami i zdobywanie głosów.

 

Zdaniem prof. Mikołaja Cześnika, Dyrektora Instytutu Nauk Społecznych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej  w Warszawie, portal jest cenną inicjatywą, zwłaszcza w swojej nowej odsłonie. W jego opinii popularność portali społecznościowych wśród internautów systematycznie rośnie i nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości trend ten miałby się odwrócić.

 

– Portal wyborca.pl to przedsięwzięcie ze wszech miar potrzebne, bo wspiera budowę społeczeństwa obywatelskiego 2.0. Obserwuję uważnie projekt Fundacji właściwie od początku jego istnienia, czyli od 2009 roku i pokładam w nim spore nadzieje. To pierwszy tego rodzaju portal oferujący tak wiele przede wszystkim członkom społeczności lokalnych, dlatego wypełniając tę lukę ma, w mojej ocenie, rzeczywiście szansę, aby w realny sposób aktywizować do działania obywateli – dodaje.

Wspiera również funkcjonowanie całych organizacji, w tym politycznych, pozarządowych, ale też lokalnych, które obecnie są mało rozpoznawalne,  jak: komitety wyborcze wyborców, rady osiedli, rady sołeckie czy rady młodzieżowe w lokalnych środowiskach, udostępniając im interaktywne strony profilowe.

 

W okresie kampanii, platforma będzie oferowała politykom możliwość prezentowania swoich kandydatur potencjalnym wyborcom, publikując ich sylwetki, program, opinie. Dzięki zaawansowanym funkcjom społecznościowym będzie można zadawać im pytania, dyskutować nad propozycjami zawartymi w programie czy poznawać ich opinie na kwestie ważne z punktu widzenia codziennych problemów mieszkańców. Co ciekawe, będzie się zmieniał również status profilu danego działacza. O ile w okresie pomiędzy wyborami będzie on funkcjonował jako polityk, tak w okresie kampanii wyborczej, jego profil znajdzie się w bazie kandydatów.

Wyborca.pl ma również służyć Polonii mieszkającej zagranicą w odbudowywaniu lub utrzymywaniu kontaktu ze swoim rodzinnym miastem (funkcja Moje Miasto) a w czasie kampanii wyborczych, poprzez prezentację kandydatów, na których mogą oddawać swoje głosy, ułatwiać udział w wyborach.

Dodatkowo, Fundacja Polonia Civilis współpracuje ze szkołami, wspomagając nauczycieli WOS-u w dostarczaniu im aktualnych informacji z zasobów portalu. Twórcy  wyborca.plzamierzają również już wkrótce uruchomić EOS – Encyklopedię Społeczeństwa Obywatelskiego- bazę wiedzy, przydatnej w edukacji obywatelskiej ,stworzonej na wzór Wikipedii, której treść i hasła będą uzupełniane przez internautów. A do tego gry , zabawy, quizy z nagrodami itp.

 

Fundacja Polonia Civilis przystąpiła też do rekrutowania koordynatorów regionalnych (wojewódzkich), oraz konsultantów powiatowych (jedna osoba w danym powiecie), odpowiedzialnych za realizację misji, rozwój i funkcjonowanie portalu.

Więcej informacji udzielają:

Janusz Barszczewski (prasa, radio, internet)
t. 505 797 744
e. media@wyborca.pl

Elżbieta Ramus- Białorucka (TV)
t. 602 893 995

APLA:

Wyborca.pl jest apolitycznym społecznościowym portalem obywatelskim. Wyborca.pl nie reprezentuje i nie popiera żadnej opcji politycznej, a przestrzeń na portalu udostępniana jest wszystkim użytkownikom na równych prawach. Działalność na portalu może prowadzić każdy kto szanuje demokratyczne zasady i nie nawołuje do nienawiści politycznej, religijnej, rasowej, etc. Portal zastrzega sobie prawo do blokowania kont używających zwrotów wulgarnych i propagujących idee totalitarne. Wyborca.pl finansowany jest z opłat wnoszonych przez użytkowników za usługi portalu i ze środków pozyskiwanych przez Fundacją Polonia Civilis z projektów oraz darowizn.

 

Komentarze