SZTAMA. Pierwsze szczegóły programu

Chłodne poranki, babie lato wplątujące się we włosy, opadające liście, pałętające się pod nogami kasztany, zupa z dyni na stole, to niezawodne oznaki jesieni. Ale nie tylko. To również pierwsze widoczne symptomy zbliżającej się małymi kroczkami SZTAMY.

 

SZTAMA – jeden z najlepszych oleckich festiwali, który co roku dostarcza nam niezapomnianych wrażeń estetycznych, zmysłowych, mentalnych. Porusza najgłębsze struny duszy i pobudza szare komórki. Skłania do refleksji, bawi, wzrusza, czasem oburza. Ta mieszanka emocji długo nie daje o sobie zapomnieć. W tym roku między 17 a 19 października czeka nas już XXXV edycja Spotkań ze Sztuką. Zapowiada się ambitnie, niebanalnie, muzycznie i teatralnie, zapowiada się sztamowo.

 

Program festiwalu ciągle się klaruje. Jednak już teraz możemy zdradzić wam kilka elektryzujących tytułów i nazwisk. O kolejnych “pewniakach” będziemy informować na bieżąco.

 

Po pierwsze – Teatr Formy – Scena Pantomimy  z Wrocławia. Formacja założona i prowadzona przez Józefa Markockiego, wyrasta z tradycji polskiego mimu zbiorowego. Interesuje ich współczesność i człowiek teraźniejszy – z tym, co go spotyka, drażni, wzrusza czy przeraża. Aby opowiadać o doświadczeniach homo sapiens XXI wieku, ale i o odwiecznych zmaganiach ideałów z ludzką niedoskonałością. Józef Markocki sięga po inspiracje literackie, a także po wspólne wielu kulturom mity i legendy. Operując międzynarodowym językiem gestu nie wymagającym tłumacza, z dużym powodzeniem gości na festiwalach w kraju i za granicą. Teatr występował w takich krajach jak: Szwecja, Holandia, Hiszpania, Rosja, Francja, Belgia, Białoruś, Czechy, Słowacja, Austria, Węgry, Niemcy, Włochy, Serbia, Chorwacja, Iran, Ukraina, Gruzja. W Olecku teatr Formy zaprezentuje spektakl “Ulica krokodyli”. Scenariusz powstał w oparciu o opowiadania ze zbioru “Sklepy cynamonowe” i “Sanatorium pod klepsydrą” polskiego pisarza żydowskiego pochodzenia, Brunona Schulza, głównie zaś zainspirowany krótkim opowiadaniem  “Ulica krokodyli”. Spektakl – jak pisze Józef Makrocki –  “jest próbą pokazania człowieka z jego podświadomymi dążeniami, pragnieniami, lękami. Ukazanie jasnych i mrocznych stron jego osobowości sprawia, że spektakl jest zmysłowy i barwny w odbiorze.”

 

Po drugie – spektakl “Świństwo” Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Monodram jest oparty na powieści francuskiej pisarki Marie Darrieussecq pod tym samym tytułem. Przedstawienie jest kameralną opowieścią bohaterki, wspominającej zdarzenia ,które doprowadziły ją do przemiany w świnię. Przemiana nie wynika z fatalizmu ale jest świadomym wyborem egzystencji zgodnej z instynktem. Zderzenie jakim jest opowiadanie zwykłej kobiety z absurdem zawartym w powieści daje efekt tragikomicznej historii o współczesnej kobiecie. Inscenizacja jest kameralna, można powiedzieć “domowa”, stawiająca na środki aktorskie. Najważniejszy jest dramat kobiety; jej instynktowne dążenie do życia zgodnie z prawami natury w otaczającym ja świecie. Jak pisze tłumaczka powieści Barbara Walicka, która oglądała spektakl: ,,Dzięki aktorskiemu kunsztowi dokonująca się na scenie przemiana bohaterki w świnię nie jest szokująca, niezrozumiała czy obrzydliwa. Wręcz przeciwnie: wątek tej przedziwnej transformacji został wykorzystany do odsłonięcia złożonych warstw psychiki, do ukazania zderzenia ludzkiego ze zwierzęcym, metaforycznego z dosłownym. Cywilizacji z tym co u nas pierwotne. A także do wyznaczenia nikłej granicy między kiczem a dramatem rozgrywającym się w ludzkim wnętrzu.”

 

Po trzecie (muzycznie) – SKUBAS – artysta niepokorny i zadziorny. Jest kompozytorem, gitarzystą i wokalistą o pięknej i niepowtarzalnej barwie głosu. Ceniony za autentyczność, prostotę i talent do tworzenia niebanalnych piosenek. We wrześniu tego roku ukazała się jego druga płyta zatytułowana “Brzask”. Jego debiutancki album “Wilczełyko” z 2012 roku został okrzyknięty odkryciem na polskiej scenie muzycznej. Piosenka “Linoskoczek” przez wiele tygodni utrzymywała się w czołówce Trójkowej Listy Przebojów, sam Artysta otrzymał dwie nominacje do Fryderyków 2013, zagrał kilkadziesiąt koncertów, w tym największe polskie festiwale (Open’er, Orange, Jarocin). Najnowszą płytę promuje singiel “Nie mam dla ciebie miłości”, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem fanów i stacji radiowych.

 

Wyczekujcie. Kolejne festiwalowe newsy juz wkrótce!

 



Komentarze
Więcej w muzyka, Olecko, ROK, Sztama, Sztama 2014
“Tuski” z “Trójki” wygrywają V Turniej Orlika. Zapowiedzi imprez sportowych

Komunikaty MOSiR Olecko   V Turniej Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska - eliminacje gminne   Termin i miejsce: 10.09.2014...

Zamknij