Krótkie historie – Olivier Messiaen i Jerzy Stankiewicz

Olivier Messiaen i Jerzy Stankiewicz


Olivier Messiaen – francuski kompozytor, organista i pianista, a także ornitolog, nigdy nie marzył o karierze wojskowej, niemniej na początku 1939 roku objęła go mobilizacja. Przerwał więc komponowanie i powrócił ze spokojnego Petichet do Paryża. Tragiczną w skutkach dla Polski jesień spędził w Lotaryngii. Brakowało mu bardzo muzyki w tym wojennym świecie, miał jednak możliwość zagrać czasem na kościelnych organach, w rozmaitych miastach i wioskach, w miarę jak przesuwała się linia frontu. Niedaleko Verdun razem z 30 tysiącami innych żołnierzy dostał się do niewoli i trafił do obozu przejściowego w Toul. Tam w trudnych warunkach nadzieję dała mu ornitologiczna pasja i wsłuchiwanie się w poranny śpiew ptaków, co przełożyło się później na utwór “Przebudzenie ptaków”. Po około trzech tygodniach rozpoczął się kolejny etap jego losów: Olivier Messiaen był już częścią transportu na wschód. Po kilku kolejnych dniach morderczej podróży w bydlęcych wagonach dotarł z transportem do Görlitz (Zgorzelec) i  otrzymał numer 35333. Tam też pod wpływem tego, co widział i czego doświadczył, skomponował słynny “Kwartet na koniec Czasu”. W tych trudnych warunkach miał także i szczęście, gdyż spotkał osoby, z którymi podzielił pasję do muzyki. Obozowa historia Oliviera Messiaena po siedmiu miesiącach w Görlitz zakończyła się w Lyonie, gdzie odzyskał (przynajmniej pozornie) wolność, gdyż Francja była podzielona na tę kolaborującą i nie, co nie ułatwiało życia codziennego.

 

O dalszym życiu i twórczości Oliviera Messiaena, o obozowych koncertach, przyjaźni polsko-fracuskiej i czasach Vichy narzucających nierówność opowiada książka Jerzego Stankiewicza: “Olivier Messiaen – człowiek i artysta w Stalagu VII A w Görlitz”. Jerzy Stankiewicz – muzykolog i historyk, związany z Oleckiem, a obecnie mieszkający w Krakowie, już na studiach zafascynował się muzyką i światem Oliviera Messiaena. W 1977 roku został słuchaczem w klasie analizy i kompozycji Oliviera Messiaena w Konserwatorium paryskim. Od tej pory Olivier Messiaen jest obecny w jego życiu. A więc jest obecny także i na Mazurach.

Komentarze
Więcej w Historia, Jerzy Stankiewicz, Krótkie historie, kultura, muzyka, Olecko
Szwedes, i Polk czyli “Pół na pół” i pierwsza zapowiedź imprezy w 2016 roku

Przed nami jeszcze Wigilia i święta Bożego Narodzenia oraz sylwestrowa zabawa, ale my wybiegamy już w przyszłość i zapowiadamy wydarzenie,...

Zamknij