Pół kilo gwoździ dla mieszkańców Giżycka. Olecko odwiedza Giżycko

Olecko w Giżycku: po spotkaniu

W dniu 14 maja 2016 roku (sobota)  w Giżycku na zaproszenie Bardzo! Kulturalnego Klubu Dyskusyjnego i Stowarzyszenia Wspólnota Mazurska gościła delegacja Obywatelek i Obywateli Olecka. Spotkanie było powiązane nicią sympatii z wizytą mieszkańców Giżycka zimą 2016 roku w Olecku. 

Wizyta rozpoczęła się o godzinie 14  na szczycie Wieży Ciśnień. Weszliśmy tam dzięki życzliwości pana Henryka Górnego. Następnie pod przewodnictwem Wojciecha Marka Darskiego udaliśmy się na spacer po mieście – przez dawny cmentarz, obecnie również  park przy ulicy Warszawskiej, ulicę Pionierską (tutaj zatrzymaliśmy się pod tablicą upamiętniającą Jana Bułhaka – nestora polskiej fotografii artystycznej), obok Urzędu Miasta i Starostwa. Tutaj zostały przekazane pozdrowienia dla uczestników spotkania od Burmistrza Wojciecha Iwaszkiewicza. Ewa Kozłowska z Olecka uznała, że jest to również dogodne miejsce do przekazania podarunku. Okazała się nim papierowa torebka zawierająca pół kilo gwoździ. Przypomnijmy,  że swego czasu mieszkańcy wsi Sulejki udali się do Olecka na wyprawę po pół kilo gwoździ właśnie, co skrupulatnie opisał Siegfried Lenz w tomie “Słodkie Sulejki”. Dalej przez plac Grunwaldzki, Pasaż Portowy i Kładkę dotarliśmy nad Niegocin i do Ekomariny. Cały czas towarzyszyła nam deszczowa pogoda. Nad jeziorem przetaczały się niskie ciemne chmury.

 

We wczesnych godzinach wieczornych rozpoczął się rejs statkiem “Posejdon”.  Zatrzymaliśmy się w przesmyku Świętego Piotra, a kapitan Piotr Konstantynowicz opowiedział o wyjątkowości tego miejsca. I rozpoczęła się zaplanowana wcześniej rozmowa o pamięci historycznej i dbaniu o nią w Giżycku. 

Janusz Pilecki szczegółowo opowiedział o tym, jak doszło do pamiętnej wystawy poświęconej wileńskiej i mazurskiej twórczości Jana Bułhaka oraz do umieszczenia tablicy pamiątkowej na domu przy ulicy Pionierskiej, w której zmarł ten wielki artysta. Krzysztof Kossakowski przybliżył starania Stowarzyszenia Wspólnota Mazurska o upamiętnienie siedemdziesiątej rocznicy nazwy miasta Giżycko. Planowana jest w Pasażu Portowym stosowna wystawa oraz umieszczenie kamienia wraz z tablicą upamiętniającą wszystkie nazwy miasta, od jego prapoczątków. Tadeusz Niewiadomski opowiadał na przykładzie własnej rodziny, jak kształtowały się losy przybyszy z Wilna do powojennego Giżycka.  Była to pasjonująca opowieść o życiu, roli przypadku, szczęściu i przejmowaniu Giżycka w serdeczne posiadanie.

 

Ewa Kozłowska z Olecka podziękowała za spotkanie i zaprosiła na własną wystawę fotografii, która odbędzie się 3 lipca 2016 roku w Olecku. Wystawa poświęcona będzie epoce baroku na Mazurach i jej obecnym śladom. Były również zaproszenia na inne spotkania: kolejne spotkania Klubu Bardzo!  z okazji 400 rocznicy śmierci Wiliama Szekspira i poświęcone sztuce nowoczesnej, spektakl Teatru IOTA oraz  spotkanie z poezją Krystyny Janik do muzyki Lecha Zatorskiego na Wyspie w Wydminach.  

 

Wojciech Łukowski

Fot.: Ewa Kozłowska


Komentarze
Więcej w Bardzo Kulturalny Klubu Dyskusyjny, Ewa Kozłowska, Giżycko, Historia, kultura, Mazury, Miłośnicy Małych Mazurskich Miasteczek, Olecko
11-latka wbiegła pod samochód. “Tradycyjny zestaw” policyjnych doniesień

Awanturnicy, nietrzeźwi kierowcy, piraci drogowi i wypadek z udziałem 11-latki. Całkiem nieoptymistyczna kronika policyjna. KPP w Olecku informuje: 11-latka wbiegła...

Zamknij