Krótkie historie. Karambol i kinematyka pamięci

Karambol i kinematyka pamięci

 

W paryskim Grand Palais trwa właśnie wystawa, której tytuł “Carambolages” nawiązuje do francuskiego bilardu. Celem tej odmiany gry jest zdobycie jak największej liczby zderzeń. Co ma to wspólnego ze sztuką?

 

Na wystawie pokazano 185 dzieł sztuki wywodzących się z rozmaitych epok i krajów. Wszystkie one są ze sobą czymś połączone, np.: zamysłem, formą lub stylem. Wystawa ma na celu stymulację wyobraźni, jak i umiejętności odnajdywania połączeń. Istotnym znaczeniem wystawy jest fakt, iż nawiązuje ona do pracy A. Warburga (Atlas Mnemosyne). A. Warburg – niemiecki historyk sztuki, znany m.in. z tego, iż założył Bibliotekę Historii Kultury, do tworzenia której wykorzystywał stworzoną przez siebie metodę analizy ikonograficznej. Metoda kolażu, połączenia rożnych tropów badań, stylów i pamięci oraz obrazy wyłaniane z zapomnienia to wszystko doprowadziło A. Warburga do nowych skojarzeń i interpretacji, odsłoniło słabości, kwestię kinematyki i tradycyjnego podejścia, ukazało połączenia czasów i przestrzeni.

 

Na wystawie w Grand Palais zwraca uwagę odwiedzających praca Glorii Friedmann “Absurdistan” z 2010 roku, jak i fakt, że, kiedyś niedoceniany, dziś A. Warburg i jego ówczesna praca to podejście powszechnie oczywiste. Swego czasu (w 2014 roku) w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie odbyło się także spotkanie dotyczące pracy A. Warburga. Było to spotkanie z Katią Mazzucco i dotyczyło mitu Medei oraz innego, nawiązywało do faktu, iż A.Warburg “stworzył dzieło po raz pierwszy tak radykalnie interdyscyplinarne, przełamujące monopol “strażników granic” poszczególnych dziedzin wiedzy”.

 

Co się dzieje z człowiekiem, który jest w stanie ogarnąć większą liczbę zderzeń?

 

E.K.

Komentarze
Więcej w A. Warburg, Carambolages, Grand Palais, Krótkie historie, kultura, Olecko, Paryż
XXII Sportowy Turniej Miast i Gmin w Olecku

Ratusz informuje:   Już po raz ósmy, w terminie od 26 maja do 1 czerwca (od Dnia Matki do Dnia...

Zamknij